Dzisiaj dla grupy „Zajączki” , był bardzo ważny dzień. Odwiedziła nas Wspaniała Ekipa Strażaków. Dzieci, pod okiem profesjonalistów uczyły się prawidłowego zachowania podczas udzielania pierwszej pomocy. Dziękujemy Pani Marlenie, Panu Arturowi, Panu Hubertowi i Panu Miłoszowi za poświęcony nam czas. To dla nas ważne, aby w trudnej chwili umieć pomóc drugiej osobie❤❤

Misie i Pszczółki w piątkowy poranek wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Państwa Sneli w Baszkowie. Nasze przedszkolaki poznały maszyny rolnicze, pracę w gospodarstwie, zawód rolnika a największa atrakcją okazały się zwierzęta wiejskie. Dziękujemy za miłą wycieczkę i miło spędzony czas.

Przedszkolaki z grupy Żabki wzięły udział w projekcie edukacyjnym #witaminki organizowanym przez miesięcznik Bliżej Przedszkola. Celem projektu było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych; zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa; stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków; oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi oraz wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych. Żabki świetnie bawiły się poznając Pomidora Pafnucego, Dynię Danę, Groszek Gucio, Cebulę Celinę, Rzodkiewkę Renię, Ogórka Olka, Buraka Bruno, brokuła Borysa, Paprykę Polę, szpinak Szymka i Marchewkę Maję.

Dzieci z grupy Jeżyki i Liski brały udział w projekcie edukacyjnym „Zdrowo jem, więcej wiem” organizowany przez fundację BOŚ. Projekt miał na celu kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych, a także rozwijanie wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Starszaki miały wiele zadań do wykonania poświęconych tematyce warzyw, owoców i wodzie.🍋

Ćwiczenia jogi sprzyjają umiejętności skupienia uwagi, koncentracji. Powtarzanie asan dobrze wpływa na pamięć, pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność. Ćwiczenia jogi wyciszają i relaksują. Wciąż jednak, dla dzieci, joga jest zabawą i to zabawą w grupie, sprzyja więc integracji. Grupa Wiewiórki dziś miała przyjemność uczestniczyć w zajęciach jogi z gościem panią Joanną Augustyniak. Dziękujemy za mile spędzony czas.

Wycieczka wiewiórek i sówek

„Czekolada to jadalne szczęście” Ursula Kohaupt Zajęcia czekolady u Jeżyków 🍫🤗 Dziękuję @Bąbelkowa Kraina Martyna Marszałek za przesłodkie zajęcia.

Festyn rodzinny „NOC ŚWIĘTOJAŃSKA” już za nami. Festyn był podsumowaniem działań

całorocznego planu pracy przedszkola pt. „Kolorowo na ludowo”. Chcemy podziękować wszystkim rodzicom i sympatykom przedszkola za wsparcie, pomoc w organizację festynu oraz za zaangażowanie w życie przedszkola w ciągu całego roku szkolnego. Podczas naszej biesiady dzieci wraz z nauczycielkami zaprezentowały tańce oraz grupa SÓWKI i WIEWIÓRKI wystawiła inscenizację Nocy Świętojańskiej. Ponadto dzieci bawiły się z Szaloną Lamą oraz z OSP Zduny. Mała gastronomia oferowała ciasto, lody, soki, kebab, frytki, hot dogi, kiełbasę z grilla, tradycyjną pajdę chleba z smalcem i ogórkiem. Dzieci mogły skorzystać z kącika fryzjerskiego, który wspierały uczennice z ZSP Zduny . Ponadto zorganizowany był kącik florystyczny, kuchnia dawnej i dziś, stoisko bransoletek oraz stemplowania. Wszyscy bawili się wybornie. Słyszane były też głosy, że aż żal było dzieciom wracać do domów.

Aby zbliżające się wakacje były bezpieczne, w czwartek przedszkolaki z grupy Żabki wzięły udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez strażaków z OSP Zduny. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób możemy udzielić pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjdzie pogotowie ratunkowe. Po części teoretycznej każde dziecko mogło samodzielnie wykazać się poznanymi umiejętnościami, ćwicząc resuscytację na fantomach. Dzięki praktycznym działaniom przedszkolaki utrwaliły wiedzę i przełamały strach przed udzielaniem pomocy. Strażakom z OSP dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie ogromu wiedzy.

Bo „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Podchody to gra terenowa, w którą można się bawić o każdej porze roku. My dziś podzieliliśmy się na dwie grupy młodszą i starszą aby zabawić się w podchody. Grupa młodsza wyruszyła pierwsza i rozkładała zadania dla grupy starszej. Starszaki znaleźli młodsze dzieci w bibliotece, gdzie przeczytaliśmy bajki.

Rozpoczęta dziesięć lat temu inicjatywa „Sprintem do maratonu” stała się jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych przez nauczycieli wydarzeń promujących aktywność fizyczną wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Projekt ten nie tylko zachęca dzieci do zabawy i ruchu na świeżym powietrzu, ale również kładzie nacisk na edukację zdrowotną, propagując ideę aktywnego trybu życia już od najmłodszych lat. Nasze przedszkole również w tym roku brało udział w akcji.

Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z wypiekami na twarzy. Dzień mamy i taty to wspaniały czas zarówno dla Rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. A przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą, bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.

Dzisiaj wszystkie grupy wybrały się z wizytą do OSP. Dzieci z bliska mogły podziwiać wóz strażacki, wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci przymierzały hełm i kurtkę strażacką, wchodziły do wozu, gdzie mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy choć przez chwilę. Wizyta utrwaliła wiedzę przedszkolaków w zakresie bezpieczeństwa oraz zachęciła najmłodszych do służby w straży pożarnej. Dziękujemy strażakom za atrakcyjne zajęcia. Życzymy wszystkim wielu sukcesów i dziękujemy za trud i ofiarną służbę.

We wtorek przedszkolaki z grupy Żabki w ramach tygodnia poznawania zawodów odwiedziły miejsce pracy mamy Gabrysi. Dzięki uprzejmości właściciela firmy Dunya Doner Kebab mieliśmy okazję zwiedzić część fabryki. Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy od obejrzenia ciężarówki przewożącej produkty produkowane w Dunya Kebab. Następnie Pani Karolina oprowadziła nas po biurowych częściach budynku, opowiedziała o swoim zawodzie i przedstawiła innych pracowników firmy. Obejrzeliśmy także krótki filmik pokazujący pracę w Dunya Doner Kebab, a nawet mogliśmy usiąść w fotelach jak prawdziwy dyrektorzy. Sprawdziliśmy też jak wygląda strój osób pracujących w dziale produkcyjnym, część dzieci chętnie go przymierzyła. Na koniec wszystkie przedszkolaki otrzymały upominki oraz zostały zaproszone na pyszny poczęstunek z produkowanych w zakładzie różnego rodzaju przysmaków. Serdecznie dziękujemy Pani Karolinie za poświęcony czas i bardzo ciekawe pokazanie nam swojej pracy. Dziękujemy również właścicielowi i całej firmie Dunya Doner Kebab za gościnę i bardzo miłą atmosferę.

Święto polskiej flagi 🤍❤

Przedszkolaki wykorzystały dzisiejsze święto flagi do propagowania literatury polskich poetów. Do czytania wierszy zaprosiliśmy Panią Elżbietę Kurkiewicz. Następnie udaliśmy się pod pobliski dąb, który zapewnił nam komfortowe warunki do rozmów o fladze Polski i szacunku, którym należy ją darzyć.

Podsumowanie projektu ekologicznego „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Podczas dzisiejszego spotkania w Stara Kaflarnia w Zdunach odbył się konkurs recytatorski autorskich wierszy. Dzieci przy wsparciu rodziców stworzyły wiele poematów skierowanych ku przyrodzie. Na spotkanie zostali zaproszeni specjalni goście, którzy są naszym nieodzownym kompanem projektów ekologicznych – Nadleśnictwo Krotoszyn, Urząd Gminy Zduny, Bank Spółdzielczy w Zdunach, Zdunowski Ośrodek Kultury. Ponadto zaprosiliśmy panią florystkę Marię Rak zaangażowaną w projekt oraz dr inż. Joannę Oleszynską – Niżniowską, która przeprowadziła pogadankę nt. zachowań prewencyjnych związanych z kleszczami oraz zapoznała przedszkolaki ze skutecznymi sposobami ich usunięcia z ciała, gdy zajdzie taka potrzeba. Jurorzy konkursu byli oczarowani twórczością dzieci i tym z jakim przejęciem mówią o przyrodzie w trosce o środowisko 💚 Jesteśmy przekonani, że nasze działania i ich kontynuacja w środowisku rodzinnym wpłynie na wychowanie dzieci w duchu pełnej świadomości ekologicznej. Podziwiajmy nasze okolice, doceniajmy jej piękno, naturę i działajmy na jej korzyść. Razem możemy więcej 💚

Zachęcamy także do eksplorowania najbliższej okolicy, by wbrew powiedzeniu „CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE”, mieć pełną świadomość dóbr naszej okolicy.

Dzień III projektu ekologicznego miał za zadanie ukazać przedszkolakom dawne rozwiązania w gospodarstwach domowych. Dzieci miały dziś szansę poznać przedmioty codziennego użytku, które nie wymagały elektryczności. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że prace domowe były kiedyś dużo trudniejsze niż w obecnych czasach, ale jednocześnie niektóre stare patenty są wykorzystywane w domach do dzisiaj. A jeśli są dodatkowo przyjazne dla ekologii to niech służą jeszcze kolejnym pokoleniom! Dziękujemy Zdunowski Ośrodek Kultury za możliwość przeprowadzenia zajęć także w Izbie Muzealnej i zapoznanie się z eksponatami. Spotkanie z lokalną historią to ogromna wartość dla młodych pokoleń 💚

Dzień Ziemi

Pierwszy dzień projektu ekologicznego rozpoczęliśmy jako goście Leśnictwa Lila. Na miejscu czekali na nas panowie leśnicy, którzy uroczyście nas przywitali, przypomnieli zasady pobytu w lesie i przeprowadzili zajęcia w terenie. Dzieci miały możliwość wysłuchać odgłosów leśnych mieszkańców, tropić je oraz przyjrzeć się leśnemu ekosystemowi. Po obiedzie w plenerze dzieci miały możliwość odpocząć podczas uziemiania przy leśnym akompaniamencie. Zadbaliśmy również o to, żeby nie pozostawić żadnych śmieci oraz zebrać te znalezione w ramach akcji #sprzątaMYDziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację dzisiejszego dnia, niech uśmiechy dzieci będą najlepszą formą podziękowań 💚

” Czytanie jest dla głowy, a deser dla brzucha” , to słowa piosenki, która towarzyszyła ” Zajączkom” w minionym tygodniu. Każdego dnia ksiązka była naszym przyjacielem, towarzyszem i ” drugim życiem”. Gościliśmy Panią Weronikę Morawską- pasjonatkę nie tylko czytania i propagowania ksiązek, ale też skrzypaczkę, nauczycielkę i osobę o otwartym sercu. ❤ Uwieńczeniem tygodnia była wycieczka do biblioteki, gdzie Pani Ewelinka przedstawiła nam swoją pracę. Okazało się, że w bibliotece oprócz czytania i wypożyczania ksiązek można ciekawie spędzać czas na innych aktywnosciach, takich jak : puzzle, gry, układanki itp. Bardzo dziękujemy Pani Weronice i Ewelince za wartościowo spędzony czas❤

W czwartek przedszkolaki z grupy Żabki wystąpiły dla Seniorów z programem artystycznym „Wiosna na ludowo” w Bibliotece. Dzieci śpiewając i recytując zaprezentowały tradycyjne ludowe sposoby witania wiosny oraz zatańczyły radosną Polkę Dziadek. Spotkanie odbyło się w miłej, serdecznej atmosferze. Sprawiło wiele radości zarówno widzom, którzy entuzjastyczne reagowali na występy przedszkolaków nagradzając dzieci gromkimi brawami oraz dzieciom, które za swoje umiejętności zostały obdarowane słodkim poczęstunkiem. Takie spotkanie było znakomitą okazją do kształtowania szacunku w stosunku do osób starszych już od najmłodszych lat oraz dobrą lekcją uczenia się życzliwości i niesienia radości osobom starszym. Pięknie dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zagościmy z występami dla Seniorów w Bibliotece.

Pierwsza wizyta w Bibliotece

Dzień czekolady

W piątek dzieci z grup Żabki i Zajączki wybrały się na wycieczkę do Wrocławia. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od spektaklu teatralnego we Wrocławskim Teatrze Lalek pt. „Co krokodyl jada na obiad?”. Bajarz szaman przeniósł nas do początków świata i zjawisk przyrody. Spotkaliśmy tam m.in słoniątko o nieposkromionej ciekawości i kota, który zawsze chadza własnymi drogami. Każda wizyta w teatrze uczy percepcji, stymuluje zmysł wzroku i słuchu, daje radość i uczy kultury teatralnej. Ten spektakl uwrażliwił nas na piękno słowa, muzyki i rozwinął ciekawość świata. Kolejnym punktem naszej wycieczki było spotkanie z przewodnikiem i poszukiwanie wrocławskich krasnali. Podążając tropem małych figurek wyruszyliśmy w fascynującą wędrówkę i odkrywaliśmy urokliwe uliczki i zabytkowe kamienice wrocławskich ulic. Poznawaliśmy historie tych zaczarowanych skrzatów, mogliśmy także zobaczyć drzwi do ich świata oraz pierwszego krasnala, który pojawił się we Wrocławiu – Papę Krasnala. Na koniec świetnie bawiliśmy się na placu zabaw w parku. To był znakomity pretekst do zacieśniania więzi między dziećmi a także udane zwieńczenie naszej wycieczki. Wróciliśmy do domu z pięknymi wspomnieniami.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

„Na marchewki urodziny

Wszystkie zeszły się jarzyny.”

A marchewka gości wita

I o zdrowie grzecznie pyta.”

To właśnie marchewka jest warzywem, które zawiera niezbędne dla zdrowia witaminy. Aby zachęcić dzieci do spożywania marchewki, zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu Święto Marchewki. Już na przekąskę dzieci kosztowały surowej marchewki, potem była zupa marchewkowa i mini marchewki do drugiego dania, podwieczorek to placek marchewkowy.

Przedszkolaki z grupy Jeżyki i Liski udały się na wycieczkę do muzeum w Krotoszynie. Podczas zajęć muzealnych, przenieśli się w czasie, aby poznać dawne tradycje i zwyczaje wiosenne i wielkanocne.🌸🐰Wycieczka przyniosła moc wrażeń oraz nowych doświadczeń i wiedzy.

Ważne jest, żeby już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom różnorodność, uczyć empatii i tolerancji. 21 marca to pierwszy Dzień Wiosny! Ale to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa- Dzień kolorowej Skarpetki.

„Skowronka pieśń to o wiośnie wieść” – tym ludowym przysłowiem rozpoczęliśmy dzisiaj uroczystość z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Przedszkolaki z grup Misie i Żabki zaprezentowały ludowe tańce i zabawy, przygotowały także przedstawienie, z którego dowiedzieliśmy się skąd wziął się zwyczaj topienia Marzanny. Podczas występów zapoznaliśmy się też z innymi tradycyjnymi zwyczajami związanymi z powitaniem wiosny, takimi jak wiosenne porządki czy robienie gaiczków. Rozstrzygnęliśmy również konkurs na Ludową Marzannę. Na koniec wszyscy z piosenką na ustach, Marzannami i gaiczkami w rękach udaliśmy się ulicami miasta w uroczystym pochodzie żegnając zimę i witając wiosnę.

8 marca DZIEŃ KOBIET. Życzymy wszystkiego dobrego wszystkim paniom i dziewczynkom.

W naszym przedszkolu 6 marca odbyły się Drzwi otwarte dla przyszłych przedszkolaków. Dzieci i rodzice mieli możliwość poznania placówki oraz całego personelu przedszkola. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę i miło spędzony czas😃

W minionym tygodniu grupa Liski wylądowała w kosmosie !🚀

Podczas wspólnej zabawy dzieci poznały planety Układu Słonecznego i pojazdy kosmiczne 🛸. Kreatywność Lisków można było zauważyć podczas tworzenia własnego Układu Słonecznego oraz eksperymentu „galaktyka w słoiku”. Podsumowaniem tematu o kosmosie był udział w zajęciach w sali sensorycznej.

Dzieci z naszego przedszkola po raz kolejny ochoczo wzięły udział w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym.
Na etapie gminnym wyróżniono kilkoro przedszkolaków, a trojgu z nich przyznano wyróżnienia na etapie powiatowym.

Dnia 27.02.2024r. gościliśmy pana Grzegorza Grobelnego prezesa Zarządu Związku Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zdunach , który przekazał przedszkolakom gratulacje, wręczył pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Troje dzieci wyróżnionych na etapie powiatowym otrzymały zaproszenie na uroczyste wręczenie nagród do Krotoszyna. Więcej szczegółów wkrótce!

Gratulacje dla naszych podopiecznych! ❤

Tłusty Czwartek

Dnia 9 lutego w grupie Sówki, Wiewiórki i Jeżyki obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Tego dnia sale naszego przedszkola zamieniły się w prawdziwe, włoskie pizzerie. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Kulminacyjnym punktem tego dnia było oczywiście możliwość stworzenia własnej pizzy, z ulubionymi składnikami🌶️🧀🧅 To był niezwykle smakowity dzień! 🍕🍕

BALIK W PRZEDSZKOLU. „ZAWODY – KIM BĘDĘ GDY DOROSNĘ”. Celem baliku było kształtowanie preorientacji zawodowej od najmłodszych lat, kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie, kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy, tworzenie atmosfery życzliwości, pozytywnych relacji w grupie,rozwijanie ekspresji ruchowej, tanecznej i muzycznej.

W grupie Sówek i Wiewiórek zadziałała magia! Czarowaliśmy bańki, które można było odbijać, malowaliśmy w mące oraz roztapialiśmy lód.Ale to nie koniec wrażeń.Mali artyści metodą malowania „Dziesięcioma palcami” przeszli ozdobili przedszkolne stoliki.Zabawy nietypowe, ale wrażenia niezapomniane ❄️

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU to
wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną, kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do dziadków, nawiązywanie bliższych kontaktów z Babcią i Dziadkiem poprzez radosne, wspólne przeżywanie ich święta,
okazywanie szacunku Babci i Dziadkowi.

Dzisiaj nasze przedszkole odwiedził Pan Michał Chwaliński, który poprowadził „Warsztaty bębniarskie Ram tam tamm”. Dzieci z grup Wiewiórki, Liski, Zajączki, Żabki, Sówki i Jeżyki miały okazję poczuć się jak prawdziwi muzycy i zagrać na bębnach djembe. Były to zajęcia umuzykalniające, angażujące wszystkie dzieci, wpływające na rozwój koordynacji ruchowej. To także doskonała integracja grupy i rozwój kreatywności, a przede wszystkim doskonała zabawa połączona z zdobywaniem wiedzy. Dzieci poznały Kontynent, z którego pochodzą bębny czyli Afrykę. Niektóre gotunki zwierząt mieszkające w Afryce. Dziękujemy panu Michałowi za możliwość udziału w zajęciach.

Kolęda to nie tylko pastorałki i pieśni, które śpiewamy w okresie Świąt Bożego Narodzenia. To także czas spotkań. Dzisiaj wspólnie z przedszkolakami braliśmy udział w spotkaniu kolędowym. Ten cudowny czas umiliły nam występy dzieci i młodzieży z Muzycznej Szkoły Talent Studio w Zdunach. Dziękujemy za przepiękny koncert, za odwagę uczestników i cudowną atmosferę.

W tym roku dzieci z grupy Żabki biorą udział w projekcie „Kreatywny przedszkolak – kreatywne dziecko edycja VI”. Celem tego projektu są kreatywne i twórcze działania nauczycieli z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. W tym półroczu Żabki raz w miesiącu realizowały poszczególne zadania:
W październiku – interpretacja przestrzenna utworu A. Vivaldiego „Jesień”,
w listopadzie – sensoryczna ścieżka z darów jesieni,
W grudniu – interpretacja przestrzenna utworu A. Vivaldiego „Zima”,
w styczniu – świecznik dla Babci i Dziadka.

Dzieci z grupy ” Zajączki” od października do grudnia realizowały projekt czytelniczy „Biblioteka Przedszkolaka” .
Głównymi celami projektu było rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci i zacieśnianie więzi międzypokoleniowych. Zapraszaliśmy przede wszystkim osoby starsze, które często opowiadały o swoich pasjach, bawiły się z dziećmi, przekazywały wiele mądrości życiowych. Gościliśmy także Krzysia – ucznia czwartej klasy, który zaczarował dzieci swoją pasją do origami. W świat literatury przeniosła nas również Pani Ania, która jest z naszą grupą na co dzień.
Podczas spotkań było wiele radości i łez wzruszenia ze strony gości.
Dziękuję wraz z dziećmi osobom, które sprawiły, że ten czas minął nam w ciepłej, pełnej wzajemnej akceptacji atmosferze🩷🩷Pani: Marii Rak, Ewie Falentin, Halinie Junory, Hannie Poczcie, Małgorzacie Ludzis, Jolancie Szmidt – Grenda, Annie Borkiewicz oraz Panu Zbigniewowi Więckowi i Krzysiowi Skrypczakowi.
Dziękuję również pomysłodawcy projektu panu Łukaszowi Dębskiemu – poecie i prezesowi Stowarzyszenia Burza Mozgów, który nas wprowadził w ten niesamowity projekt. Przedszkole zyskało 11 ksiązek, karty pracy do twórczej działalności, a dzieci przede wszystkim inspiracje do kreatywnej pracy
🩷🩷

„Życzenia mają moc”… słowa pastorałki jakże wymowne. A kiedy przedszkolaki z naszego przedszkola wspólnie z wychowawczyniami idą do naszych zaprzyjaźnionych instytucji oraz naszych drogich emerytek, słowa te są naprawdę piękne. Dziękujemy wszystkim za otwarcie drzwi, wyjście do przedszkolaków i wysłuchanie życzeń płynących prosto z serca.

Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy, pełen radości i wzruszeń. Poprzedzony intensywnymi przygotowaniami. Również w naszym przedszkolu już na początku grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia. Poprzez realizację tematyki kompleksowej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia dzieci pogłębiały swoją wiedzę na temat obyczajów i tradycji bożonarodzeniowych. Głównym motywem zajęć był św.Mikołaj, choinka, radość dzielenia i wręczania prezentów. Wymienione symbole zbliżających się świąt były także przewodnim motywem prac plastycznych, ozdób świątecznych oraz utworów muzycznych. Uwieńczeniem przygotowań były Jasełka w wykonaniu starszaków z grupy Liski i Jeżyki oraz świąteczny obiad ⭐️

Podaczas przedświątecznych przygotowań, przedszkolaki wzięły udział w przedstawieniu teatru Eden pt. „Legenda o św.Mikołaju”.
Spektakl przypomniał nam o tym, że dzielenie się i wręczanie prezentów innym, w tym potrzebującym daje wiele radości.
Nie można pominąć także faktu, że aktorzy nawiązali świetny kontakt z dziećmi, których miny i uśmiechy mówią same za siebie ❤

Mikołajki

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Dzisiaj, 4 grudnia w dniu Św. Barbary odwiedzili nas pracownicy Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach, Panowie: Dariusz Mikoś i Zbigniew Miszkiewicz. Górnicy pokazali nam jak wygląda strój galowy, ale również elementy ubrania roboczego. Przedstawili specyfikę swojej pracy.
Usłyszeliśmy legendę o duchu kopalni. Na koniec spotkania panowie wręczyli dzieciom upominki. Był to dla nas czas bardzo wartościowy, za co dziękujemy. 🥰

„Życie staje się bardziej satysfakcjonujące, kiedy pomagamy innym.” – Roy T. Bennett

Z głębi serca pragniemy wyrazić naszą najszczerszą wdzięczność za zaangażowanie w akcję charytatywną na rzecz dzieci
i podopiecznych Fundacji „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu.
Dzięki hojności oraz sercom pełnym dobroci
i empatii, 25 listopada dzieci z oddziałów onkologicznych miały możliwość doświadczenia radości „Dnia Pluszowego Misia”, otrzymując nowych przyjaciół.

„Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się przez wszystko, co robią. „
Właśnie podczas zabawy plastycznej dzieci z naszego przedszkola wykonały piękne prace na konkurs o tematyce ekologicznej. Już od 28 lat organizowany przez KOK w Krotoszynie. Mamy zaszczyt ogłosić, że laureatami konkursu pt. ” Kto i jak żyje na bagnach” zostali: Antonina Todorov i Jan Jodłowski z grupy Zajączki. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy dalszego rozwijania pasji artystycznej❤❤

” Jeżeli chcesz, aby Twoje dzieci były inteligentne czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne., czytaj im więcej bajek” A. Einstein Dziękujemy wszystkim gościom, którzy poświęcają swój czas i czytają naszym przedszkolakom. Dzięki ich zaangażowaniu możliwa jest realizacja programu CZYTELNICZEGO pt. ” Z książką w plecaku” , a nasze dzieci przenoszą się w zaczarowany świat literatury. ❤❤

__________________________________________

Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

W celu poszerzenia wiedzy dzieci o ich prawach i obowiązkach, zorganizowaliśmy spotkanie z panią radczynią prawną – Anną Szczepaniak. Dzieci dowiedziały się w jakiej sytuacji mogą wraz
z rodzicami liczyć na pomoc specjalisty, zapoznały się z wielkością
i przeze wszystkim wagą kodeksu karnego oraz z wyglądem togi. Pani Anna pokazała nam także salę rozpraw sądowych i zaszczepiła w naszych wychowankach ogromne zainteresowanie zawodem prawnika za co składamy jej ogromne podziękowania! ❤
Następnie gościa zaproszono na obchody Dnia Praw Dziecka w wykonaniu przedszkolaków. Po wspólnym śpiewie i wysłuchaniu wiersza w wykonaniu Igorka Szóstaka, dzieci zapoznały się z prezentacją praw dzieci. Na zakończenie spotkania, przeprowadzono dzieciom test na znajomość ich praw. Nauczycielki wcieliły się w rolę aktorek i prezentowały wylosowane prawa.

________________________________________

13 listopada grupa Jeżyków nie mogła pominąć tak ważnego dnia jak Dzień Jeża 🦔
W końcu to zwierzę charakteryzujące ich grupę!

Celem świętowania tego nietypowego święta było przypomnienie dzieciom, iż jeże to zwierzęta chronione. Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz dowiedziały się jak wyglądają ich przygotowywania do zimy.

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 105 lata temu.
W naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Niepodległości 10.11.2023r.
Grupa Jeżyki i Pszczółki przygotowały specjalny program artystyczny z okazji tego święta, które miało charakter patriotyczny z ludowym akcentem.
Można było przyjrzeć się strojom ludowym takim jak łowicki, krakowski oraz górali żywieckich, a także obejrzeć taniec ludowy Maryneczka i taniec narodowy Polonez.
Dziękujemy bardzo Pani Arlecie Polańskiej – Prowadzącej Zespół Tańca Ludowego Krotoszanie za użyczenie przepięknych strojów ludowych🤗🌼🌸

O godzinie 11:11 wybrzmiał Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” śpiewany przez całe nasze przedszkole, który pięknie podkreślił poczucie przynależności narodowej.

🇵🇱🇵🇱”Jest takie miejsce na mapie świata- Polska!
To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! „🇵🇱🇵🇱

W październiku odbyły się pierwsze uroczystości przedszkolne- Pasowanie na Przedszkolaka 🙂 Dzieci zaprezentowały pokaz artystyczno- wokalny. Swoim śpiewem, tańcem i zabawą zachwyciły publiczność. Przedszkolaki złożyły przysięgę a Pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasowała każdego malucha na prawdziwego przedszkolaka.

Dzień Postaci z Bajek

Po raz kolejny dołączyliśmy do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Akcja ta odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi najmłodszych na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Dzisiaj w grupie Jeżyków i Lisków zagościł kolor pomarańczowy!
Nasze przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawostek na temat dyni, a wszelkie zabawy były z dynią w roli głównej. Poprzez zabawy, tańce i rozmowy dzieci miały okazję poznać bliżej wiele właściwości dyni.

Tegorocznym tematem przewodnim Planu Pracy w naszym przedszkolu jest „Kolorowo – na ludowo”. W ramach realizacji planu, przedszkole organizuje uroczystości i wydarzenia mające na celu kultywowanie starych obyczajów, poznanie staropolskich tradycji, zwłaszcza tych regionalnych.
Grupa Żabki i Zajączki świętowały Dzień Ziemniaka, który był okazją do zapoznania się z ludowymi tradycjami związanymi z wykopkami. Tego dnia dzieci nauczyły się wierszyka w gwarze wielkopolskiej, pobawiły się na świeżym powietrzu z ziemniakami, a na koniec zjadły pyszne pieczone pyrki 😉
Natomiast grupa Wiewiórki już jakiś czas temu wybrała się na wykopki z prawdziwego zdarzenia. Dzieci mogły doświadczyć zbioru ziemniaków z pola.

Grupa ” Zajączki” bierze udział w projekcie ” Biblioteka Przedszkolaka” organizowanym przez Fundację Burza Mózgów. Dzieci ostrzymały kuferek z 11 książkami, karty pracy potrzebne do wykonania ilustracji oraz „okulary ciszy”. W ramach projektu będą zapraszani goście, którzy wprowadzą dzieci w świat bohaterów literackich.

Tegoroczne hasło naszego programu „Z książką w plecaku” brzmi: „Książka blisko ludzi”. W ramach jego realizacji poznajemy
i promujemy różne zawody. Dzisiaj w przedszkolu najmłodsze grupy gościły pana listonosza z Urzędu Pocztowego w Zdunach, który opowiedział o swojej pracy oraz o tym jak listy trafiają do naszych domów. Dzieci wysłuchały również bajkę, czytaną przez przybyłego gościa. Bardzo dziękujemy za tak ciekawe i owocne spotkanie.

Program CZYTELNICZY pn. ” Z książką w plecaku” w tym roku jest realizowany pod hasłem” Książka blisko ludzi”.Dzieci będą poznawać, pasje i zawody ludzi z naszego środowiska. Dzisiaj w grupach: Języki, Żabki i Zajączki gościliśmy pana Marcina Woźniaka, który wtajemniczył nas w zawód LEŚNIKA. Było wiele ruchu i zabawy. We wrześniu odwiedzil nas tata Jasia, który jest pasjonatem czytania ksiązek. Przy okazji, Jasiu opowiedział nam ciekawostki z życia patyczaków. Dziękujemy panom; Marcinowi i Wojtkowi za poświęcony czas i rozbudzanie w naszych przedszkolakach zamiłowania do przyrody i literatury😊 Jednocześnie zachęcamy rodziców, babcie, dziadków i inne bliskie osoby, aby odwiedzały nas w przedszkolu i czytały dzieciom.

Dzień Edukacji Narodowej

Dziś w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.
Swoją wdzięczność w imieniu wszystkich przedszkolaków wyraziły dzieci z grupy Zajączków i Lisków, które wystąpiły dla zaproszonych gości i swoich kolegów oraz koleżanek. Do życzeń dołączyły się wszystkie grupy z naszego przedszkola nagrywając wspólny film. Był to dzień pełen wrażeń i emocji.

DZIEŃ DRZEWA

10 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Drzewa. Dzieci ze wszystkich grup brały udział w zajęciach o tematyce przyrodniczej, dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystosci powietrza i tym samym dla naszego zdrowia. Najstarsze grupy wybrały się na wycieczkę do szkółki leśnej do Kuklinowa, by przyjrzeć się z bliska pracy leśnika, zobaczyć ja rosną młode drzewka i poznać cenne informacje na temat lasu i zwierząt. Natomiast najmłodsze dzieci wzięły udział w akcji #sadziMy i posadziły drzewka w ogrodzie przedszkolnym.

Bezpieczny Przejazd Kolejowy

5 października przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Zdunach brały udział w zajęciach BEZPIECZNY PRZEJAZD, PKP POLSKIE LINIE KOLEJOWE. https://bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci/

#SprzątamydlaPolski

Nasze przedszkole włączyło się do ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski, której celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Ta proekologiczna akcja stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego, zielonego patriotyzmu. Poprzez konkretne działanie zwracamy uwagę społeczeństwa na ważny temat, jakim niewątpliwie jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności najmłodszego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko.


W piątek, 16.06 grupy Liski i Zajączki wybrały się na wycieczkę do Wrocławia. Program wyjazdu obejmował udział w przedstawieniu „Och Emil” w Teatrze Lalek, zabawy na placu zabaw oraz wizytę w Muzeum Iluzji. Pogoda dopisała, pełni wrażeń i nowych ciekawych doświadczeń wróciliśmy do przedszkola.

Festyn rodzinny

Dzień dziecka

W tym roku najwspanialsze święto – dzień Mamy obchodziliśmy tanecznie. Zaproszeni goście przeprowadzili z nami rozgrzewkę, nauczycieli nas samby i tańców ludowych. Było radośnie, wesoło i tanecznie.

Wielkanoc

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, w tym dniu zakładamy dwie skarpetki nie do pary i solidaryzujemy się z wszystkimi osobami z zespołem Downa. W tym roku wykonaliśmy skarpetkową girlandę, w grupach zostały przeprowadzone pogadanki o tym, że choć każdy jest z nas inny, to wszyscy jesteśmy ważni i wyjątkowi. <3

POWITANIE WIOSNY
Choć pogoda za oknem nadal nie potrafi się zdecydować, czy to jeszcze zima, czy już wiosna- w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszym przedszkolu zrobiło się bardzo kolorowo! Dzieci z grup Zajączki i Liski , przygotowane przez panią Lidkę Skrzypczak i Romkę Jackowską zaprezentowały przedstawienie teatralne: „Zimę żegnamy, wiosnę witamy”, w którym to dzielne przedszkolaki po przerażających prognozach pogody, uśpiły panią Zimę i powitały zieloną, kwiecistą Wiosenkę w towarzystwie motylka. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenki o wiośnie, a następnie wyruszyliśmy kolorowym korowodem na ulice Zdun, gdzie przywoływaliśmy wiosnę i obdarowywaliśmy przechodniów krokusami. I choć słońce wychodziło tylko na krótkie chwile, to w naszym miasteczku zrobiło się wesoło i kolorowo.

BAL PRZEBIERAŃCÓW W PRZEDSZKOLU

Środa, 25. Stycznia to był dzień pełen wrażeń w naszym przedszkolu!
Był to dzień, w którym każdy z nas mógł być tym, kim tylko chciał: rycerzem, księżniczką, super bohaterem, zwierzakiem albo jednym z magicznych stworzeń: wróżką, elfem, skrzatem, a nawet jednorożcem.
Był to bardzo kolorowy dzień, całe przedszkole ozdobiły karnawałowe dekoracje, a sala sensoryczna zmieniła się w wielozmysłową salę doświadczania świata- tam dopiero działa się magia, a dzieci relaksowały się po tanecznych szaleństwach w swoich salach. Nie zabrakło konkursów, poczęstunków i karnawałowego gwaru!

W dniu 11.01.2023r. dzieci z grupy Pszczółki i Misie brały udział w koncercie Majki Jeżowskiej. Przedszkolaki świetnie bawiły się do znanych piosenek artystki. Do przedszkola wróciły zmęczone tańcem i w doskonałym humorze.

Wesoły czas kolędowania! Dzisiaj cała społeczność naszego przedszkola spotkała się na wspólnym kolędowaniu. Wraz z parafialną Scholą śpiewaliśmy polskie kolędy i pastorałki. Odbyła się również wizyta duszpasterska. Ksiądz wikariusz poświęcił nasze przedszkolne sale i wspólnie z nami modlił się o zdrowie i szczęście w Nowym Roku. Dziękujemy za udział w wydarzeniu!

27 Festiwal o tematyce ekologicznej już za nami. Nasze przedszkole od wielu lat aktywnie w nim uczestniczy, pozwalając małym artystom na rozwój i podejmowanie wyzwań. Zarówno plastycznych jak i aktorskich. W konkursie plastycznym pt. ” Mieszkańcy lasów deszczowych Amazonii” spośród naszych uczestników wyróżnienie otrzymały : Liliana Sperzynska, Nadia Pondel i Aurelia Dostatni, uczęszczające na warsztaty plastyczne prowadzone w naszym przedszkolu przez panią Gosię i Lidkę.Dzieci z grupy Liski i Zajączki przygotowały pod okiem pań: Romki i Lidki przedstawienie pt. ” Na polanie obok dębu” . W konkursie teatralnym zdobyły wyróżnienie. Dzieci pięknie zaprezentowały się na Wielkiej scenie. Pokonały wiele łęków związanych z występem publicznym. Po konkursie ugościła nas w swoim przedszkolu Pani dyrektor Ewa Grucela. Dzieci zjadły posiłek, wypiły ciepłą herbatę, zjadły smaczne misiowe ciasteczka i świetnie się bawiły na sali zabaw, poznając nowych kolegów. Bardzo dziękujemy za gościnę. Pani dyrektor Kinga Kalak zaprosiła przedszkolaków z Kubusia do naszego przedszkola. Czekamy na rewizytę🥰

25. listopada przypada Dzień Pluszowego Misia. W tym roku motywem przewodnim były urodziny Kubusia Puchatka, który zaprosił do Stumilowego Lasu na wspólne świętowanie wszystkie przedszkolaki i ich pluszaki. Był czas na zabawę z piosenką, rozwiązywanie zagadek i pomoc misiowi w trudnym wyborze: co może być zdrową przekąską zamiast słodyczy? Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z zadaniem, a przy tym poznały wiele ciekawych informacji. Wszystkie dzieci bawiły się wesoło z uśmiechem od ucha do ucha.

11 listopada kojarzy nam się nie tylko z rogalami świętomarcińskimi, to dzień, w którym Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. W związku z tym nasze przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach o tematyce patriotycznej. Poznały historię naszego kraju, tradycje oraz kształtowały postawę szacunku i patriotyzmu. Tydzień zakończyliśmy akcją ,,Szkoła do hymnu”.

Kolejna przygoda z programu ,,Z książką w plecaku” już za nami. Z okazji Dnia Postaci z Bajek odwiedzili nas aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Ludzie z pasją dla których aktorstwo to nie tylko zawód – Pani Bożena Remelska- Grzybowska i Pan Maciej Grzybowski. Dzieci miały szansę wysłuchać książki ,,Gruffalo” czytanych przez naszych gości. Dowiedziały się, że często boimy się czegoś, czego nie znamy i jak poradzić sobie z lękiem. Po powrocie do przedszkola na dzieci czekały zabawy sensoryczne, których celem było przezwyciężanie lęku i strachu. Przedszkolacy zasiedli do bajkowej uczty, a na zakończenie Dnia Postaci z Bajek obejrzeli przedstawienie pt. ,,Czerwony kapturek” przygotowane przez nauczycielki przedszkola. To był dzień pełen przygód i radości. Dziękujemy naszym wspaniałym gościom za przyjazd oraz pracownikom Zdunowskiego Ośrodka Kultury za udostępnienie sali w Starej Kaflarni.