DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dziękujemy za kolejne miłe i pouczające spotkanie w ramach programu czytelniczego. „Z książką w plecaku „pt. „Piątek literaturą malowany”. Tym razem podczas spotkania z bibliotekarką „Zajączki” utrwaliły sobie zasady bezpiecznych zabaw na śniegu.
Zimowe harce przedszkolaków.
Życzenia mają moc w wigilijną noc…Dzisiaj w naszym przedszkolu wraz z zaproszonymi gośćmi wzięliśmy udział w świątecznym przedstawieniu przygotowanym przez grupę Zajączki i Żabki wraz ze swoimi paniami. Głównym przesłaniem spektaklu dzieci dla dzieci było ukazanie, że każdy z nas ma wiele dobrego do zaoferowania.Po występach pan burmistrz Miłosz Zwierzyk oraz pani dyrektor Kinga Kalak złożyli dzieciom i pracownikom świąteczne życzenia.Spotkanie integracyjne zakończono wręczeniem nagród za udział w kiermaszu świątecznym – laureatom serdecznie gratulujemy! Zapraszamy zarazem do udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku.Świąteczna atmosfera utrzymywała się przez cały dzień, a zwłaszcza podczas uroczystego obiadu, który nawiązywał do naszych polskich tradycji. Przemiłym akcentem była także wizyta naszych absolwentów, którzy podarowali prezent przedszkolakom i złożyli świąteczne życzenia.
W poniedziałkowe popołudnie Misie uroczyście świętowały spotkanie wigilijne. Dla rodziców i gości przedstawiły spektakl świąteczny . Dziewczynki zamieniły się w ciche aniołki, a chłopcy w prawdziwych kompozytorów. Na zakończenie spotkały się z Gwiazdorem, który swoim przemiłym podejściem wywołał magiczna atmosferę.
Dziś grupa Pszczoły miała zaszczyt zaprezentować swoje jasełka, które były pięknym wprowadzeniem w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci starannie przygotowały się do występu, a ich zaangażowanie i radość były widoczne w każdym ruchu. Po zakończeniu jasełek nadszedł czas na wspólną Wigilię, atmosfera była niezwykle ciepła i radosna. Ku wielkiej radości dzieci odwiedził je Gwiazdor! Pszczoły z radością przyjęły go, a Gwiazdor obdarował je małymi upominkami, co sprawiło, że ten dzień stał się jeszcze bardziej wyjątkowy. Wspaniałym zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia była gra na skrzypcach, którą wykonał Staś, brat Klary z grupy Pszczoły. Jego utwór dodał magii i wzruszenia całej Wigilii, a wszyscy z uwagą słuchali pięknych dźwięków.
Tak się zima zaczyna, gdy śnieżek z nieba pada…… Co za dziwny świat, nie do wiary. Zamiast wspólnie razem być tu blisko patrzą w ekrany, a nie na siebie nawzajem… Czy naprawdę tak wyglądają Święta u Was kochani?To przesłanie z przedstawienia wystawianego 18 grudnia przez grupę Wiewiórki.
Najpiękniejszy prezent – czyli o tym, że rodzina i relacje są najważniejsze ❤
Świąteczne spotkanie w grupie Sówek bazowało na słowach ks. Jana Twardowskiego, które zachęcają do refleksji i poszukania odpowiedzi na pytanie czym jest dla nas święto Bożego Narodzenia…”Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?Dlaczego śpiewamy kolędy?Dlatego, żeby się nauczyć miłości do Pana Jezusa.Dlatego, żeby podawać sobie ręce.Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.Dlatego, żeby sobie przebaczać.”
ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA PRZEKAZANA. Dziękujemy!
Dzisiaj Żabki i Zajączki zaprosiły rodziców na Jasełka Bożonarodzeniowe. Wprowadzając radosną atmosferę, pełną radości z Narodzenia Pana, dzieci zaprezentowały cały wachlarz swoich umiejętności wokalnych, recytatorskich i tanecznych. Nie zabrakło także gościa specjalnego – Święty Mikołaj odwiedził nas z wielkimi workami pełnymi prezentów. Na koniec dzieci zaprosiły rodziców na poczęstunek oraz obejrzały świąteczną bajkę w kinie.
Dziś grupę Pszczoły odwiedziła mama Czarka, Pani Malwina, która podzieliła się z dziećmi swoją pasją do sztuki plastycznej. Opowiedziała o swoich dziełach oraz technikach, które wykorzystuje w swojej twórczości. Dzieci z zachwytem podziwiały jej prace, które były pełne kolorów i kreatywności.Po inspirującej prezentacji, Pani Malwina zaprosiła dzieci do wspólnego tworzenia. Przedszkolaki miały okazję wykazać się swoją wyobraźnią, korzystając z różnych materiałów, w tym cekinów. Z radością tworzyły własne dzieła, które były ozdobione błyszczącymi elementami, nadającymi im wyjątkowy charakter.Wizyta mamy Czarka była nie tylko wspaniałą lekcją sztuki, ale także znakomitą okazją do rozwijania zdolności manualnych i kreatywności. Dziękujemy!
Świąteczne przygotowania u Żabek umiliła wizyta mamy Oliwki. Pani Paulina pokazała nam jakie dekoracje wykonuje w domu, opowiedziała również, ze wszystkiego nauczyła się sama. Na koniec przedszkolaki także mogły wykonać własnoręcznie zrobioną ozdobę choinkową z makramy. Dziękujemy Pani Paulinie za wspaniałe zajęcia oraz prezenty 🎄❤️
Dziś grupa Misie i Pszczoły wybrała się na wyjątkową wycieczkę do lokalnego muzeum, aby wziąć udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Dzieci z radością odkrywały tradycje związane z tym magicznym czasem, poznając historię różnych zwyczajów.Po inspirujących warsztatach przyszedł czas na zabawę! Grupa udała się do Figlolandu, gdzie czekały na nich liczne atrakcje. Dzieci z entuzjazmem biegały po kolorowych zjeżdżalniach, skakały na trampolinach i bawiły się w różnorodnych strefach zabaw. Radość i śmiech towarzyszyły im przez cały czas, a wspólne chwile w Figlolandzie były doskonałym zakończeniem pełnego wrażeń dnia.Wycieczka była nie tylko świetną okazją do nauki, ale także do integrowania się i budowania przyjaźni w grupie. Dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń i z uśmiechami na twarzach.
Wizyta górnika w przedszkolu.
10 grudnia przedszkole odwiedzili górnicy, którzy zapoznali dzieci z ciekawostkami o swojej pracy. Przedstawili dzieciom przepiękną historię o Świętej Barbarze – patronce górników. Przedszkolaki dowiedziały się, że górnicy wydobywają nie tylko węgiel, ale i ropę naftową, gaz, diamenty, złoto, miedź, a także przekazali ciekawostkę nt. przywitania – górnicy witają się i żegnają słowami- „Szczęść Boże”. Podczas spotkania przedszkolaki miały także okazję zobaczyć górniczy strój galowy. Wspólnie liczyły wraz z gościem ile guzików posiada jego mundur galowy. Największym zainteresowaniem cieszyła się górnicza czapka zwana – czako, każdy z przedszkolaków otrzymał własne czako. Górnik p. Zbyszek wyjaśnił, że kolor pióropusza jest uzależniony od rangi górnika, biały pióropusz – starsi inżynierowie, zielony – dyrektorzy kopalni, czarny pióropusz – zwykli górnicy, natomiast czerwony – członkowie orkiestry górniczej. Nasi goście na koniec przygotowali niespodziankę w formie lizaczka, znaczka odblaskowego oraz kolorowanki.
Dzisiaj dzieci z grup Żabki i Zajączki wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Lotos Duo w Nowej Obrze. Pierwszym etapem zwiedzania była sala, w której pracownicy fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewali szkło, a następnie ustami wydmuchiwali bombki. Kolejnym etapem było ich srebrzenie, dzięki czemu bombki uzyskiwały piękny, srebrny połysk. W dziale dekoracji dzieci przyglądały się, jak nanosi się na świąteczne ozdoby dekoracyjne wzory , które nadawały im wyjątkowego wyglądu. Na koniec przedszkolaki miały okazję zamienić się w artystów i samodzielnie udekorować 4 bombki, które będą teraz piękną dekoracją w ich domach. Zadowoleni i cali w brokacie wróciliśmy do przedszkola.
Mikołajkowe zadania dla przedszkolaków.Mikołajki to dzień, na który dzieci czekają z niecierpliwością. Wszyscy starannie przygotowaliśmy się do tego dnia oraz do spotkania ze św. Mikołajem. Każda grupa otrzymała rankiem list od samego świętego, który poinformował nas, że elfiki się pochorowały i potrzebna jest pomoc niezawodnych przedszkolaków. Następnie wyruszyliśmy do pobliskiej Starej Kaflarni, gdzie ozdobiliśmy pierniki – choć tak naprawdę miały to zrobić rozchorowane elfki… Po krótkim seansie filmowym, udaliśmy się na spotkanie ze św. Mikołajem, który uradowany odpowiadał na każde pytanie przedszkolaków oraz podpowiedział co nieco niesfornym przedszkolakom, by za rok nie miały żadnych wątpliwości co do otrzymania świątecznego upominku. Muzyczną oprawą uraczyła nas pani dyrektor Małgosia z Zdunowski Ośrodek Kultury, która zaprosiła zebranych do wspólnego śpiewu. Czy to koniec zadań i atrakcji? Ależ skąd! W przedszkolu zabaw mikołajkowych ciąg dalszy – zabawy ruchowe, plastyczne, matematyczne i upominki skrzętnie ukryte. Św. Mikołaj odwiedził w przedszkolu każdą grupę, ale nie zapomniał także i o paniach kucharkach oraz paniach pracujących w sekretariacie, co świadczy o jego ogromnym sercu i dobroci. Jest też wzorem godnym naśladowania, bo wielkim szczęściem jest sprawianie innym radości, nie tylko poprzez upominki, a przede wszystkim przez gesty i obecność ❤
28 listopada grupa „Zajączki” i „Żabki” wraz z wychowawczyniami, zaprosiła naszą społeczność przedszkolną, przyjaciół z Przedszkola Parafialnego, panią dyrektor ZOK – Małgorzatę Godorowską oraz Rodziców na przedstawienie pt. ” Skarga Bociana”.Był to dzień pełen wrażeń, pozytywnych emocji i radości płynącej ze wspólnego spędzania czasu. Dziękujemy wszystkim gościom – widzom za obecność❤❤Po popołudniowym spektaklu rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość obejrzenia wystawy ceramiki autorstwa Pani Beaty Ulbrych i Cezarego Grendy.
Dzieci z grupy Zajączki odwiedziły szkołę ponadpodstawową, gdzie wcieliły się w rolę małych cukierników. W ramach poznawania zawodu kucharza dzieci miały okazję własnoręcznie przygotować przepyszne pierniczki. Najpierw wałkowały ciasto, później wycinały różne kształty. Po upieczeniu pierniczków przyszedł czas na dekorowanie – kolorowe lukry oraz posypki zamieniły je w prawdziwe dzieła sztuki. A na koniec? Smaczna nagroda – degustacja! Dziękujemy za gościnę oraz wspaniałe warsztaty Dyrekcji Szkoły Ponadpodstawowej w Zdunach, Pani Marioli Kaczmarek, jej wspaniałym uczniom oraz Pani Joannie Augustyniak.
W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami” oraz „Katarzynkami”.
W pięknie przystrojonych salach przedszkolaki wzięły udział w wielu magicznych zabawach, by poznać swój zawód przyszłości, imię swojej sympatii czy też dowiedzieć się co czeka je w niedalekiej przyszłości. Tematyka towarzyszyła dzieciom także podczas zabaw edukacyjnych, plastycznych i ruchowych.
A teraz… zero cienia zwątpienia, wróżby czekają spełnienia
Światowy Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowe święto, które obchodzone jest 25 listopada (niezmiennie od 2002 roku). Pluszowy miś to nieodłączny element dzieciństwa, ukochana zabawka, powiernik dziecięcych marzeń i trosk, towarzysz wielu dziecięcych przygód. W tym szczególnym dniu trudno wyobrazić sobie zajęcia, na których nie pojawią się pluszowe misie. W naszym przedszkolu już od rana z każdego kąta zaglądały do nas misie, z którymi przedszkolaki przez cały dzień bawiły się. A podsumowanie naszych zabaw miało miejsce w „Kino za Rogiem” w Stara Kaflarnia w Zdunach, gdzie mieliśmy przyjemność obejrzeć bajkę o wspaniałym misiu Fazi. Nasze panie z grup Żabki, Sówki, Wiewiórki dla swoich dzieci wystawiły inscenizacje opowiadania „Złotowłosa i trzy Misie”.
Dziś w grupie Jeżyków mieliśmy wyjątkowego gościa. Odwiedziła nas Pani Ewelina z biblioteki, która wprowadziła nas w świat książek i przygotowała wspaniałe zajęcia.
Na początku dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o misiu. Była to doskonała okazja do poznania przygód pluszowego przyjaciela. Potem przyszedł czas na zabawę z kolorami – Jeżyki świetnie sobie radziły z rozpoznawaniem barw. Następnie dzieci ćwiczyły rysowanie po śladzie paluszkiem, rozwijając swoje umiejętności manualne. Na zakończenie każde z dzieci stworzyło własną pracę plastyczną inspirowaną misiowymi historiami.
Dziękujemy Pani Ewelinie za wspaniałe zajęcia.
Dziś w grupie Liski mieliśmy wyjątkowy dzień- na zajęciach gościliśmy naszych bliskich. W przeciwieństwie do pochmurnej pogody za oknem wykonane przez dzieci oraz ich bliskich deszczowe chmurki były bardzo kolorowe.
15 listopada zakończył się 29 festiwal o tematyce ekologicznej organizowany przez KOK . Już od wielu lat nasze przedszkolaki rozwijają swoje talenty plastyczne, wokalne i aktorskie biorąc w nim udział. Jak co roku roku jesteśmy dumni z artystów plastyków. Z pośród wielu pięknych prac pt. ” Niebezpieczne piękno” wyróżniono 5 z naszego przedszkola. Autorami są: Oliwia Ratajczyk, Pola Macherzyńska, Agata Nowak, Filip Więcek i Antoni Minta. Konkurs teatralny również przyniósł sukces naszym przedszkolakom z grupy”Żabki”( P. Bruder) i ” ” Zajączki”( L. Skrzypczak i W. Porawska) Dzieci przedstawiły na wielkiej , kinowej scenie pantomimę pt. ” Skarga bociana”. Jury przyznało artystom I miejsce a w związku z tym dyplom i piękne nagrody. Po wspaniałym występie dzieci odprężyły się na sali zabaw w KAMIXIE. Było wiele radości i zabawy. A dzieci z ekologią są za pan brat.
Spotkanie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” w Bibliotece.
Grupy Wiewiórki i Sówki podczas spotkania z pracownikami straży zapoznały się z umundurowaniem i akcesoriami niezbędnymi w pracy SOK. Dzieci poznały rodzaje przejazdów kolejowo-drogowych, ich oznakowanie w tym znak stop, krzyż św. Andrzeja i światła-sygnalizatory świetlne. Podczas spotkania dowiedziały się w także w jaki sposób zachować bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych, na dworcu oraz w pociągu. Ponadto obejrzały filmy edukacyjne na temat zasad bezpiecznego zachowania się w pobliżu torów kolejowych, bo wiedzy w tym zakresie nigdy za wiele! Natomiast dla utrwalenia zdobytej wiedzy, przedszkolaki otrzymały edukacyjne książeczki.
Dzisiaj Żabki odwiedziła mama Tymka. W związku z minionymi „marcinkami” i związaną z nimi tradycją rogali święto marcińskich wspólnie z Panią Kasią przygotowaliśmy pyszne rogaliki. Dziękujemy Pani Kasi za poświęcony czas i wspaniałą zabawę podczas warsztatów kulinarnych.
„Od morza aż do Tatr…”
Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Z okazji zbliżającego się święta Niepodległości, dzieci ze wszystkich grup zebrały się, aby świętować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień.
We współpracy z Zdunowskim Ośrodkiem Kultury w Starej Kaflarni odbyła się dzisiaj uroczysta akademia przygotowana przez grupę Zajączki i Sówki. Uwieńczeniem obchodów Dnia Niepodległości było wspólne odśpiewanie hymnu z burmistrzem Zdun Panem Miłoszem Zwierzykiem oraz z uczniami Szkoły Podstawowej i Ponadpodstawowej w Zdunach.
Przedszkolaki wykorzystały dzisiejszy Dzień Postaci z bajek do odkrywania wartości jakie kryją się za postaciami ze znanych opowieści. Bohaterowie bajek przekazują ważne lekcje o odwadze, dobroci, przyjaźni, ostrożności i lojalności. Podczas zajęć dzieci rozpoznawały pozytywne cechy bohaterów i przypisywały im wartości, które mogą wprowadzać w swoje życie. Przebrania dzieci sprawiły, że dzień stał się wyjątkowo kolorowy, a w salach rozbrzmiewały hity z ulubionych bajek przedszkolaków.
Dzisiaj w naszym przedszkolu gościliśmy prawdziwych aktorów! Dzieci wzięły udział w spektaklu „Herkules”. Umiejętności bycia widzem i aktorem dziecko nabywa poprzez szereg oddziaływań, między innymi oglądając różne teatrzyki. Każda edukacja , także teatralna służy rozwojowi sfery intelektualnej. Oprócz wartości tych zawierają bogate treści moralne np. uczą odróżniać dobro od zła, wyzwalają chęć pozytywnego działania w stosunku do siebie i innych ludzi. Ciekawa scenografia i kostiumy aktorów, wzbogacona układami choreograficznymi i muzyką zaczarowała dziś naszych przedszkolaków. Kontakt ze sztuką na żywo wzbudził w dzieciach wiele przeżyć, co jednoznacznie zaświadcza, że rozwija i zapewnia naszym wychowankom nowe doświadczenia. Aktorzy zaprosili także dzieci do arcyważnych zadań, które chętnie wykonały i spotęgowały przeżycia w kontakcie ze sztuką.
Dzień dyni.
W tym tygodniu dzieci z grupy Żabki miały wyjątkowych gości. Odwiedzili nas mama Laury z pieskiem Koko i tata Nadii z króliczkiem Puszkiem. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o tych zwierzątkach, poznały ich zwyczaje, a przede wszystkim uświadomiły sobie, że posiadanie takiego przyjaciela to nie tylko zabawa ale równie dużo obowiązków. Nie obyło się także bez przytulania. Dziękujemy Pani Ani i Panu Marcinowi za poświęcony czas i miłe spotkanie.
Przedszkolaki Pamiętają.
Dzisiaj w naszym przedszkolu obyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Dzieci z grupy Liski stały się prawdziwymi przedszkolakami Mali artyści pięknie zaprezentowali to czego nauczyli się przez ostatnie tygodnie. Było to niezwykłe przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców.
W naszym przedszkolu gościliśmy dziś panią Marlenę Lipińska pielęgniarkę oraz Strażaka w jednym. Celem przeprowadzonych zajęć było zapoznanie dzieci z podstawowymi sposobami udzielania pomocy poszkodowanemu, nabywanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Dzisiaj nasze przedszkolaki brały udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Panią Paulinę Potarzycką – Policjantkę Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie. Pani Paulina wprowadziła dzieci w świat bezpiecznego poruszania się po drogach, nauczyła jak reagować podczas kontaktu z nieznajomym oraz groźnymi zwierzętami. Dziękujemy za przeprowadzone zajęcia, zapoznanie z zawodem policjanta. Życzymy dalszych sukcesów i spotkań z najmłodszymi
Dziś Żabki zaprosiły rodziców na zajęcia otwarte, których tematem były zwierzęta jesienią. Rodzice mogli zaobserwować jak dzieci pracują podczas zabaw ruchowo matematycznych. W drugiej części spotkania mieliśmy niezwykle miłą okazję gościć Panią Joannę Oleszyńską Niżniowską dr nauk leśnych, która przeprowadziła warsztaty dotyczące mądrego dokarmiania ptaków. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie wspólnie z rodzicami naturalnych karmników dla ptaków. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie za poświęcony czas i ogrom przekazanej wiedzy, a także za świetną zabawę.
Dzieci z grup Żabki i Zajączki wybrały się na spacer do lasu. W pięknej scenerii dzieci bawiły się naturalnymi darami jesieni i zrelaksowały się przytulone do drzew.
W Polsce „Światowy Dzień Drzewa” obchodzimy od 2002 r. – to coroczne święto na cześć drzew, którego celem jest podkreślenie ogromnego znaczenia drzew dla naszej planety oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony drzew i ich sadzenia. My w naszym przedszkolu również obchodzimy DZIEŃ DRZEWA.
Dzisiaj Grupy Żabki i Wiewiórki świętowały Dzień Ziemniaka, który był okazją do zapoznania się z ludowymi tradycjami związanymi z wykopkami a także do integracji dzieci z dwóch grup. Przedszkolaki pobawiły się na świeżym powietrzu z ziemniakami, zjadły pyszne pieczone pyrki, a na koniec pobudziły wyobraźnię i stworzyły wspaniałe, kreatywne ludziki z ziemniaków.
Las jesienią i wycieczki dzieci z naszego przedszkola to wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie.
SPRZĄTAMY DLA POLSKI
Dziś nasze przedszkole włączyło się do akcji „Sprzątamy dla Polski”. Po raz kolejny nasze przedszkolaki zaangażowały się w dbanie o swoje najbliższe otoczenie. Jesteśmy świadomi, że los naszej planety nie pozostaje nam obojętny!
DZIEŃ CHŁOPAKA
Wszystkim chłopakom dużym i małym,
życzyć dziś chcemy, by byli wspaniali.
Spełnienia marzeń, uśmiechu, radości.
Wspaniałych wrażeń i dużo miłości.
Sto lat!
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA I ŚWIATOWY DZIEŃ SPORTU
Dziękujemy bardzo naszemu trenerowi Panu Włodkowi Kokotowi za współpracę, świetną zabawę i zajęcia wprowadzające i kończące nasz DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2024
Tradycyjnie, jak co roku, nasze przedszkole brało udział w Akcji Sprzątania Świata, której celem jest promowanie świadomości ekologicznej, dbałości o środowisko naturalne oraz kształtowanie postaw proekologicznych już od najmłodszych lat. Nasze Przedszkolaki z ogromnym entuzjazmem przyłączyły się do sprzątania ich najbliższego otoczenia.
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. Wszystko zaczęło się od opowiastki pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera. W naszym przedszkolu Dzień Kropki obchodziliśmy w poniedziałek.
Dzisiaj dla grupy „Zajączki” , był bardzo ważny dzień. Odwiedziła nas Wspaniała Ekipa Strażaków. Dzieci, pod okiem profesjonalistów uczyły się prawidłowego zachowania podczas udzielania pierwszej pomocy. Dziękujemy Pani Marlenie, Panu Arturowi, Panu Hubertowi i Panu Miłoszowi za poświęcony nam czas. To dla nas ważne, aby w trudnej chwili umieć pomóc drugiej osobie
Misie i Pszczółki w piątkowy poranek wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Państwa Sneli w Baszkowie. Nasze przedszkolaki poznały maszyny rolnicze, pracę w gospodarstwie, zawód rolnika a największa atrakcją okazały się zwierzęta wiejskie. Dziękujemy za miłą wycieczkę i miło spędzony czas.
Przedszkolaki z grupy Żabki wzięły udział w projekcie edukacyjnym #witaminki organizowanym przez miesięcznik Bliżej Przedszkola. Celem projektu było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych; zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa; stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków; oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi oraz wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych. Żabki świetnie bawiły się poznając Pomidora Pafnucego, Dynię Danę, Groszek Gucio, Cebulę Celinę, Rzodkiewkę Renię, Ogórka Olka, Buraka Bruno, brokuła Borysa, Paprykę Polę, szpinak Szymka i Marchewkę Maję.
Dzieci z grupy Jeżyki i Liski brały udział w projekcie edukacyjnym „Zdrowo jem, więcej wiem” organizowany przez fundację BOŚ. Projekt miał na celu kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych, a także rozwijanie wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Starszaki miały wiele zadań do wykonania poświęconych tematyce warzyw, owoców i wodzie.
Ćwiczenia jogi sprzyjają umiejętności skupienia uwagi, koncentracji. Powtarzanie asan dobrze wpływa na pamięć, pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność. Ćwiczenia jogi wyciszają i relaksują. Wciąż jednak, dla dzieci, joga jest zabawą i to zabawą w grupie, sprzyja więc integracji. Grupa Wiewiórki dziś miała przyjemność uczestniczyć w zajęciach jogi z gościem panią Joanną Augustyniak. Dziękujemy za mile spędzony czas.
Wycieczka wiewiórek i sówek
„Czekolada to jadalne szczęście” Ursula Kohaupt Zajęcia czekolady u Jeżyków Dziękuję @Bąbelkowa Kraina Martyna Marszałek za przesłodkie zajęcia.
Festyn rodzinny „NOC ŚWIĘTOJAŃSKA” już za nami. Festyn był podsumowaniem działań
całorocznego planu pracy przedszkola pt. „Kolorowo na ludowo”. Chcemy podziękować wszystkim rodzicom i sympatykom przedszkola za wsparcie, pomoc w organizację festynu oraz za zaangażowanie w życie przedszkola w ciągu całego roku szkolnego. Podczas naszej biesiady dzieci wraz z nauczycielkami zaprezentowały tańce oraz grupa SÓWKI i WIEWIÓRKI wystawiła inscenizację Nocy Świętojańskiej. Ponadto dzieci bawiły się z Szaloną Lamą oraz z OSP Zduny. Mała gastronomia oferowała ciasto, lody, soki, kebab, frytki, hot dogi, kiełbasę z grilla, tradycyjną pajdę chleba z smalcem i ogórkiem. Dzieci mogły skorzystać z kącika fryzjerskiego, który wspierały uczennice z ZSP Zduny . Ponadto zorganizowany był kącik florystyczny, kuchnia dawnej i dziś, stoisko bransoletek oraz stemplowania. Wszyscy bawili się wybornie. Słyszane były też głosy, że aż żal było dzieciom wracać do domów.
Aby zbliżające się wakacje były bezpieczne, w czwartek przedszkolaki z grupy Żabki wzięły udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez strażaków z OSP Zduny. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób możemy udzielić pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjdzie pogotowie ratunkowe. Po części teoretycznej każde dziecko mogło samodzielnie wykazać się poznanymi umiejętnościami, ćwicząc resuscytację na fantomach. Dzięki praktycznym działaniom przedszkolaki utrwaliły wiedzę i przełamały strach przed udzielaniem pomocy. Strażakom z OSP dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie ogromu wiedzy.
Bo „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Podchody to gra terenowa, w którą można się bawić o każdej porze roku. My dziś podzieliliśmy się na dwie grupy młodszą i starszą aby zabawić się w podchody. Grupa młodsza wyruszyła pierwsza i rozkładała zadania dla grupy starszej. Starszaki znaleźli młodsze dzieci w bibliotece, gdzie przeczytaliśmy bajki.
Rozpoczęta dziesięć lat temu inicjatywa „Sprintem do maratonu” stała się jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych przez nauczycieli wydarzeń promujących aktywność fizyczną wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Projekt ten nie tylko zachęca dzieci do zabawy i ruchu na świeżym powietrzu, ale również kładzie nacisk na edukację zdrowotną, propagując ideę aktywnego trybu życia już od najmłodszych lat. Nasze przedszkole również w tym roku brało udział w akcji.
Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z wypiekami na twarzy. Dzień mamy i taty to wspaniały czas zarówno dla Rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. A przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą, bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.
Dzisiaj wszystkie grupy wybrały się z wizytą do OSP. Dzieci z bliska mogły podziwiać wóz strażacki, wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci przymierzały hełm i kurtkę strażacką, wchodziły do wozu, gdzie mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy choć przez chwilę. Wizyta utrwaliła wiedzę przedszkolaków w zakresie bezpieczeństwa oraz zachęciła najmłodszych do służby w straży pożarnej. Dziękujemy strażakom za atrakcyjne zajęcia. Życzymy wszystkim wielu sukcesów i dziękujemy za trud i ofiarną służbę.
We wtorek przedszkolaki z grupy Żabki w ramach tygodnia poznawania zawodów odwiedziły miejsce pracy mamy Gabrysi. Dzięki uprzejmości właściciela firmy Dunya Doner Kebab mieliśmy okazję zwiedzić część fabryki. Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy od obejrzenia ciężarówki przewożącej produkty produkowane w Dunya Kebab. Następnie Pani Karolina oprowadziła nas po biurowych częściach budynku, opowiedziała o swoim zawodzie i przedstawiła innych pracowników firmy. Obejrzeliśmy także krótki filmik pokazujący pracę w Dunya Doner Kebab, a nawet mogliśmy usiąść w fotelach jak prawdziwy dyrektorzy. Sprawdziliśmy też jak wygląda strój osób pracujących w dziale produkcyjnym, część dzieci chętnie go przymierzyła. Na koniec wszystkie przedszkolaki otrzymały upominki oraz zostały zaproszone na pyszny poczęstunek z produkowanych w zakładzie różnego rodzaju przysmaków. Serdecznie dziękujemy Pani Karolinie za poświęcony czas i bardzo ciekawe pokazanie nam swojej pracy. Dziękujemy również właścicielowi i całej firmie Dunya Doner Kebab za gościnę i bardzo miłą atmosferę.
Święto polskiej flagi
Przedszkolaki wykorzystały dzisiejsze święto flagi do propagowania literatury polskich poetów. Do czytania wierszy zaprosiliśmy Panią Elżbietę Kurkiewicz. Następnie udaliśmy się pod pobliski dąb, który zapewnił nam komfortowe warunki do rozmów o fladze Polski i szacunku, którym należy ją darzyć.
Podsumowanie projektu ekologicznego „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Podczas dzisiejszego spotkania w Stara Kaflarnia w Zdunach odbył się konkurs recytatorski autorskich wierszy. Dzieci przy wsparciu rodziców stworzyły wiele poematów skierowanych ku przyrodzie. Na spotkanie zostali zaproszeni specjalni goście, którzy są naszym nieodzownym kompanem projektów ekologicznych – Nadleśnictwo Krotoszyn, Urząd Gminy Zduny, Bank Spółdzielczy w Zdunach, Zdunowski Ośrodek Kultury. Ponadto zaprosiliśmy panią florystkę Marię Rak zaangażowaną w projekt oraz dr inż. Joannę Oleszynską – Niżniowską, która przeprowadziła pogadankę nt. zachowań prewencyjnych związanych z kleszczami oraz zapoznała przedszkolaki ze skutecznymi sposobami ich usunięcia z ciała, gdy zajdzie taka potrzeba. Jurorzy konkursu byli oczarowani twórczością dzieci i tym z jakim przejęciem mówią o przyrodzie w trosce o środowisko Jesteśmy przekonani, że nasze działania i ich kontynuacja w środowisku rodzinnym wpłynie na wychowanie dzieci w duchu pełnej świadomości ekologicznej. Podziwiajmy nasze okolice, doceniajmy jej piękno, naturę i działajmy na jej korzyść. Razem możemy więcej
Zachęcamy także do eksplorowania najbliższej okolicy, by wbrew powiedzeniu „CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE”, mieć pełną świadomość dóbr naszej okolicy.
Dzień III projektu ekologicznego miał za zadanie ukazać przedszkolakom dawne rozwiązania w gospodarstwach domowych. Dzieci miały dziś szansę poznać przedmioty codziennego użytku, które nie wymagały elektryczności. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że prace domowe były kiedyś dużo trudniejsze niż w obecnych czasach, ale jednocześnie niektóre stare patenty są wykorzystywane w domach do dzisiaj. A jeśli są dodatkowo przyjazne dla ekologii to niech służą jeszcze kolejnym pokoleniom! Dziękujemy Zdunowski Ośrodek Kultury za możliwość przeprowadzenia zajęć także w Izbie Muzealnej i zapoznanie się z eksponatami. Spotkanie z lokalną historią to ogromna wartość dla młodych pokoleń
Dzień Ziemi
Pierwszy dzień projektu ekologicznego rozpoczęliśmy jako goście Leśnictwa Lila. Na miejscu czekali na nas panowie leśnicy, którzy uroczyście nas przywitali, przypomnieli zasady pobytu w lesie i przeprowadzili zajęcia w terenie. Dzieci miały możliwość wysłuchać odgłosów leśnych mieszkańców, tropić je oraz przyjrzeć się leśnemu ekosystemowi. Po obiedzie w plenerze dzieci miały możliwość odpocząć podczas uziemiania przy leśnym akompaniamencie. Zadbaliśmy również o to, żeby nie pozostawić żadnych śmieci oraz zebrać te znalezione w ramach akcji #sprzątaMYDziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację dzisiejszego dnia, niech uśmiechy dzieci będą najlepszą formą podziękowań
” Czytanie jest dla głowy, a deser dla brzucha” , to słowa piosenki, która towarzyszyła ” Zajączkom” w minionym tygodniu. Każdego dnia ksiązka była naszym przyjacielem, towarzyszem i ” drugim życiem”. Gościliśmy Panią Weronikę Morawską- pasjonatkę nie tylko czytania i propagowania ksiązek, ale też skrzypaczkę, nauczycielkę i osobę o otwartym sercu. Uwieńczeniem tygodnia była wycieczka do biblioteki, gdzie Pani Ewelinka przedstawiła nam swoją pracę. Okazało się, że w bibliotece oprócz czytania i wypożyczania ksiązek można ciekawie spędzać czas na innych aktywnosciach, takich jak : puzzle, gry, układanki itp. Bardzo dziękujemy Pani Weronice i Ewelince za wartościowo spędzony czas
W czwartek przedszkolaki z grupy Żabki wystąpiły dla Seniorów z programem artystycznym „Wiosna na ludowo” w Bibliotece. Dzieci śpiewając i recytując zaprezentowały tradycyjne ludowe sposoby witania wiosny oraz zatańczyły radosną Polkę Dziadek. Spotkanie odbyło się w miłej, serdecznej atmosferze. Sprawiło wiele radości zarówno widzom, którzy entuzjastyczne reagowali na występy przedszkolaków nagradzając dzieci gromkimi brawami oraz dzieciom, które za swoje umiejętności zostały obdarowane słodkim poczęstunkiem. Takie spotkanie było znakomitą okazją do kształtowania szacunku w stosunku do osób starszych już od najmłodszych lat oraz dobrą lekcją uczenia się życzliwości i niesienia radości osobom starszym. Pięknie dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zagościmy z występami dla Seniorów w Bibliotece.
Pierwsza wizyta w Bibliotece
Dzień czekolady
W piątek dzieci z grup Żabki i Zajączki wybrały się na wycieczkę do Wrocławia. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od spektaklu teatralnego we Wrocławskim Teatrze Lalek pt. „Co krokodyl jada na obiad?”. Bajarz szaman przeniósł nas do początków świata i zjawisk przyrody. Spotkaliśmy tam m.in słoniątko o nieposkromionej ciekawości i kota, który zawsze chadza własnymi drogami. Każda wizyta w teatrze uczy percepcji, stymuluje zmysł wzroku i słuchu, daje radość i uczy kultury teatralnej. Ten spektakl uwrażliwił nas na piękno słowa, muzyki i rozwinął ciekawość świata. Kolejnym punktem naszej wycieczki było spotkanie z przewodnikiem i poszukiwanie wrocławskich krasnali. Podążając tropem małych figurek wyruszyliśmy w fascynującą wędrówkę i odkrywaliśmy urokliwe uliczki i zabytkowe kamienice wrocławskich ulic. Poznawaliśmy historie tych zaczarowanych skrzatów, mogliśmy także zobaczyć drzwi do ich świata oraz pierwszego krasnala, który pojawił się we Wrocławiu – Papę Krasnala. Na koniec świetnie bawiliśmy się na placu zabaw w parku. To był znakomity pretekst do zacieśniania więzi między dziećmi a także udane zwieńczenie naszej wycieczki. Wróciliśmy do domu z pięknymi wspomnieniami.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
„Na marchewki urodziny
Wszystkie zeszły się jarzyny.”
A marchewka gości wita
I o zdrowie grzecznie pyta.”
To właśnie marchewka jest warzywem, które zawiera niezbędne dla zdrowia witaminy. Aby zachęcić dzieci do spożywania marchewki, zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu Święto Marchewki. Już na przekąskę dzieci kosztowały surowej marchewki, potem była zupa marchewkowa i mini marchewki do drugiego dania, podwieczorek to placek marchewkowy.
Przedszkolaki z grupy Jeżyki i Liski udały się na wycieczkę do muzeum w Krotoszynie. Podczas zajęć muzealnych, przenieśli się w czasie, aby poznać dawne tradycje i zwyczaje wiosenne i wielkanocne.Wycieczka przyniosła moc wrażeń oraz nowych doświadczeń i wiedzy.
Ważne jest, żeby już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom różnorodność, uczyć empatii i tolerancji. 21 marca to pierwszy Dzień Wiosny! Ale to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa- Dzień kolorowej Skarpetki.
„Skowronka pieśń to o wiośnie wieść” – tym ludowym przysłowiem rozpoczęliśmy dzisiaj uroczystość z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Przedszkolaki z grup Misie i Żabki zaprezentowały ludowe tańce i zabawy, przygotowały także przedstawienie, z którego dowiedzieliśmy się skąd wziął się zwyczaj topienia Marzanny. Podczas występów zapoznaliśmy się też z innymi tradycyjnymi zwyczajami związanymi z powitaniem wiosny, takimi jak wiosenne porządki czy robienie gaiczków. Rozstrzygnęliśmy również konkurs na Ludową Marzannę. Na koniec wszyscy z piosenką na ustach, Marzannami i gaiczkami w rękach udaliśmy się ulicami miasta w uroczystym pochodzie żegnając zimę i witając wiosnę.
8 marca DZIEŃ KOBIET. Życzymy wszystkiego dobrego wszystkim paniom i dziewczynkom.
W naszym przedszkolu 6 marca odbyły się Drzwi otwarte dla przyszłych przedszkolaków. Dzieci i rodzice mieli możliwość poznania placówki oraz całego personelu przedszkola. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę i miło spędzony czas
W minionym tygodniu grupa Liski wylądowała w kosmosie !
Podczas wspólnej zabawy dzieci poznały planety Układu Słonecznego i pojazdy kosmiczne . Kreatywność Lisków można było zauważyć podczas tworzenia własnego Układu Słonecznego oraz eksperymentu „galaktyka w słoiku”. Podsumowaniem tematu o kosmosie był udział w zajęciach w sali sensorycznej.
Dzieci z naszego przedszkola po raz kolejny ochoczo wzięły udział w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym.
Na etapie gminnym wyróżniono kilkoro przedszkolaków, a trojgu z nich przyznano wyróżnienia na etapie powiatowym.
Dnia 27.02.2024r. gościliśmy pana Grzegorza Grobelnego prezesa Zarządu Związku Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zdunach , który przekazał przedszkolakom gratulacje, wręczył pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Troje dzieci wyróżnionych na etapie powiatowym otrzymały zaproszenie na uroczyste wręczenie nagród do Krotoszyna. Więcej szczegółów wkrótce!
Gratulacje dla naszych podopiecznych! ❤
Tłusty Czwartek
Dnia 9 lutego w grupie Sówki, Wiewiórki i Jeżyki obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Tego dnia sale naszego przedszkola zamieniły się w prawdziwe, włoskie pizzerie. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Kulminacyjnym punktem tego dnia było oczywiście możliwość stworzenia własnej pizzy, z ulubionymi składnikami🌶️🧀🧅 To był niezwykle smakowity dzień! 🍕🍕
BALIK W PRZEDSZKOLU. „ZAWODY – KIM BĘDĘ GDY DOROSNĘ”. Celem baliku było kształtowanie preorientacji zawodowej od najmłodszych lat, kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie, kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy, tworzenie atmosfery życzliwości, pozytywnych relacji w grupie,rozwijanie ekspresji ruchowej, tanecznej i muzycznej.
W grupie Sówek i Wiewiórek zadziałała magia! Czarowaliśmy bańki, które można było odbijać, malowaliśmy w mące oraz roztapialiśmy lód.Ale to nie koniec wrażeń.Mali artyści metodą malowania „Dziesięcioma palcami” przeszli ozdobili przedszkolne stoliki.Zabawy nietypowe, ale wrażenia niezapomniane ❄️
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU to
wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną, kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do dziadków, nawiązywanie bliższych kontaktów z Babcią i Dziadkiem poprzez radosne, wspólne przeżywanie ich święta,
okazywanie szacunku Babci i Dziadkowi.
Dzisiaj nasze przedszkole odwiedził Pan Michał Chwaliński, który poprowadził „Warsztaty bębniarskie Ram tam tamm”. Dzieci z grup Wiewiórki, Liski, Zajączki, Żabki, Sówki i Jeżyki miały okazję poczuć się jak prawdziwi muzycy i zagrać na bębnach djembe. Były to zajęcia umuzykalniające, angażujące wszystkie dzieci, wpływające na rozwój koordynacji ruchowej. To także doskonała integracja grupy i rozwój kreatywności, a przede wszystkim doskonała zabawa połączona z zdobywaniem wiedzy. Dzieci poznały Kontynent, z którego pochodzą bębny czyli Afrykę. Niektóre gotunki zwierząt mieszkające w Afryce. Dziękujemy panu Michałowi za możliwość udziału w zajęciach.
Kolęda to nie tylko pastorałki i pieśni, które śpiewamy w okresie Świąt Bożego Narodzenia. To także czas spotkań. Dzisiaj wspólnie z przedszkolakami braliśmy udział w spotkaniu kolędowym. Ten cudowny czas umiliły nam występy dzieci i młodzieży z Muzycznej Szkoły Talent Studio w Zdunach. Dziękujemy za przepiękny koncert, za odwagę uczestników i cudowną atmosferę.
W tym roku dzieci z grupy Żabki biorą udział w projekcie „Kreatywny przedszkolak – kreatywne dziecko edycja VI”. Celem tego projektu są kreatywne i twórcze działania nauczycieli z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. W tym półroczu Żabki raz w miesiącu realizowały poszczególne zadania:
W październiku – interpretacja przestrzenna utworu A. Vivaldiego „Jesień”,
w listopadzie – sensoryczna ścieżka z darów jesieni,
W grudniu – interpretacja przestrzenna utworu A. Vivaldiego „Zima”,
w styczniu – świecznik dla Babci i Dziadka.
Dzieci z grupy ” Zajączki” od października do grudnia realizowały projekt czytelniczy „Biblioteka Przedszkolaka” .
Głównymi celami projektu było rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci i zacieśnianie więzi międzypokoleniowych. Zapraszaliśmy przede wszystkim osoby starsze, które często opowiadały o swoich pasjach, bawiły się z dziećmi, przekazywały wiele mądrości życiowych. Gościliśmy także Krzysia – ucznia czwartej klasy, który zaczarował dzieci swoją pasją do origami. W świat literatury przeniosła nas również Pani Ania, która jest z naszą grupą na co dzień.
Podczas spotkań było wiele radości i łez wzruszenia ze strony gości.
Dziękuję wraz z dziećmi osobom, które sprawiły, że ten czas minął nam w ciepłej, pełnej wzajemnej akceptacji atmosferze🩷🩷Pani: Marii Rak, Ewie Falentin, Halinie Junory, Hannie Poczcie, Małgorzacie Ludzis, Jolancie Szmidt – Grenda, Annie Borkiewicz oraz Panu Zbigniewowi Więckowi i Krzysiowi Skrypczakowi.
Dziękuję również pomysłodawcy projektu panu Łukaszowi Dębskiemu – poecie i prezesowi Stowarzyszenia Burza Mozgów, który nas wprowadził w ten niesamowity projekt. Przedszkole zyskało 11 ksiązek, karty pracy do twórczej działalności, a dzieci przede wszystkim inspiracje do kreatywnej pracy
🩷🩷
„Życzenia mają moc”… słowa pastorałki jakże wymowne. A kiedy przedszkolaki z naszego przedszkola wspólnie z wychowawczyniami idą do naszych zaprzyjaźnionych instytucji oraz naszych drogich emerytek, słowa te są naprawdę piękne. Dziękujemy wszystkim za otwarcie drzwi, wyjście do przedszkolaków i wysłuchanie życzeń płynących prosto z serca.
Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy, pełen radości i wzruszeń. Poprzedzony intensywnymi przygotowaniami. Również w naszym przedszkolu już na początku grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia. Poprzez realizację tematyki kompleksowej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia dzieci pogłębiały swoją wiedzę na temat obyczajów i tradycji bożonarodzeniowych. Głównym motywem zajęć był św.Mikołaj, choinka, radość dzielenia i wręczania prezentów. Wymienione symbole zbliżających się świąt były także przewodnim motywem prac plastycznych, ozdób świątecznych oraz utworów muzycznych. Uwieńczeniem przygotowań były Jasełka w wykonaniu starszaków z grupy Liski i Jeżyki oraz świąteczny obiad