Mitem jest, że rośliny strączkowe w diecie najmłodszych są niewskazane. ❌🫘 Nasiona roślin strączkowych to grupa produktów charakteryzujących się wysoką wartością odżywczą. Podobnie jak mięso, jaja, ryby są dobrym źródłem białka (zawierają go około 25%), dlatego są zaliczane do tej samej grupy produktów spożywczych w Talerzu zdrowego żywienia. Skład aminokwasowy roślin strączkowych jest zbliżony do białka odzwierzęcego. Różni się jednak zawartością pojedynczych aminokwasów. Aby pula aminokwasowa była uzupełniona, warto dbać o to, by w diecie razem z nasionami roślin strączkowych w tym samym dniu pojawiały się produkty zbożowe. 🌾Nasiona roślin strączkowych zawierają w swoim składzie żelazo. Jest ono troszkę gorzej przyswajalne niż to z produktów zwierzęcych, więc aby zwiększyć jego biodostępność, warto dbać o dodatek produktów bogatych w witaminą C – warzyw czy owoców, w daniach zawierających nasiona roślin strączkowych. ✅Poza białkiem i żelazem, nasiona roślin strączkowych są także źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Strączki to bogate źródło błonnika pokarmowego, który wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego. ☑👉 Nasiona roślin strączkowych warto wprowadzać stopniowo nie tylko w diecie małych dzieci. Nawet u dorosłych, którzy są nieprzyzwyczajeni do takich produktów, mogą one wywołać dyskomfort, np. wzdęcia. Strączki zawierają sporo błonnika, a także substancji wzdymających, dlatego warto serwować je małymi porcjami i po wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu (namoczeniu, ugotowaniu i rozdrobnieniu np. w postaci puree). Im częściej będziecie spożywać nasiona roślin strączkowych tym problemy gastryczne będą mniej uciążliwe – nasz układ pokarmowy musi się do nich po prostu przyzwyczaić. 😉🟢 Polecamy soczewicę, ciecierzycę, groch, fasolę – macie w czym wybierać. Szukajcie różnych kolorów i odmian, bo to naprawdę bardzo ciekawa grupa produktów spożywczych!